EIAN FINALISTS

Sub-Finalists--- Check the last list

FINALIST

Please note that these contestants will be meeting with His Excellency, Governor Willie Obiano, Hon. Commissioner for Basic Education, Prof Kate Omenugha, PPSSC and ASUBEB Board and also companies in Anambra State.

Congratulations!!!

Please make yourselves ready… thanks.
Engr. Mike C. Neboh

Project manager
LIST OF CONTESTANTS WHO QUALIFIED FOR FINAL (AFTER ASSESSING THEIR PERFORMANCE AND COUNTING THEIR VOTES)
PRIMARY SCHOOL RESULT ON ESSAY WRITING

OKIGBO CHINWENDU ANASTASIA

Eziagu Primary School, Umunnachi

IBRAHIM AISHA

Uruekwo Primary School, Enugwu-Ukwu

ANEKWE UCHE

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

UGWU CHIZITEREM

Nnewichi Central School, Nnewi

ADAMS GREATNESS

Oba Women Primary School, Oba

VICTOR DIVINE CHIEMELIE

Central School Awka

NWAFOR CHINEDU EMMANUEL

Obiechi Primary School, Umunnachi

OSUACHALLA ADAEZE MICHELLE

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

OKAFOR JULIET CHIAMAKA

Community Primary School, Okpuno

OKEKE CHIAGOZIE

Township Primary School, Fegge

JUNIOR SECONDARY SCHOOL 1-3 RESULT ON ESSAY WRITING

CHUKWUEZE CHIBUIKEM GIDEON

Community Secondary School, Umuokpu

OKWUANALU IBUCHIM EMMANUEL

St. Charles College, Onitsha

ATUOKOYE CHIDINMA JENNIFER

Queen Of The Rosary College, Onitsha

ENIDOM JOHN KENNEDY

St. Charles College, Onitsha

UZOWULU QUEENMARY

St. John Of God Secondary School, Awka

EDWIN MARYANN CHINENYE

All Saints Secondary School, Umunze

PATRICK CHIMUANYA

St. John Of God Secondary School, Awka

ANEKWE AUGUSTINA AFOMA

St. John Of God Secondary School, Awka

OKEKE-NWAOLISA CHIDERA

St. Charles College, Onitsha

EKUFU ERNEST CHIBUIKEM

Christ The King College, Onitsha

SENIOR SECONDARY SCHOOL RESULT ON ESSAY WRITING

OFOMAH CHIDERA D.

Okongwu Memorial, Nnewi

PRINCE CHUKWUNEMEREM IKE

Hez-Dike Secondary School, Awka

ANOZIE STEPHANIE

Queen Of The Rosary College, Onitsha

IWUNO CHISOM

Queen Of The Rosary College, Onitsha

OFOMAH CHIDERA D.

St. Charles College, Onitsha

ONWUKORA PROMISE

Comprehensive Secondary School, Nawfia

OGU ANULIKA

Community Secondary School, Umuokpu

ONUORAH IFEANYI

St. Charles College, Onitsha

OKOYE CHIEMERIE

Okongwu Memorial Grammar School, Nnewi

OBIKEZE OGONNA N.

Eastern Academy Onitsha

SINGING CATEGORY RESULT

ONYEKWENA PRAISE

Girls’ Secondary School, Awka

EMMANUEL CONFIDENCE

All Saints Secondary School, Umunze

IKEGWONU GOLDEN

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

ORI FAVOUR

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

IZUNWANNE MARYJANE

All Saints Secondary School, Umunze

EKEBUZOR FAVOUR

St. Monica’s College, Ogbunike

MEJU RITA-STACY

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

ADINUBA SOCHIMA

Unizik Nursery And Primary School, Awka

UZODINMA DIVINEGIFT

Kingdom Heritage Model School

OBELEAGU EBUBE EDWARD

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

ARTS CATEGORY RESULT (PRIMARY SECTION)

EZEH CHARLES CHINEDU

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

OKOLUDO CHUKWUEMERIE

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

MKPO EMMANUEL

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

ARTS CATEGORY (SECONDARY SECTION RESULT)

OBIASOMBA KEVIN

Comprehensive Secondary School, Nawfia

OFOMATA CHIDINMA

St. Monica’s College, Ogbunike

OKONKWO CHIJINDU

Government Technical College, Umunze

DIKE OLISAEMELIE

Hez-Dike Secondary School, Awka

ADAMS PROMISE

Fstc, Awka

ONYE CHUKWUNWIKE

Regent College, Onitsha

IKE CHIBUGO

All Saints Secondary School, Umunze

IKECHUKWU RAPHAEL

Comprehensive Secondary School, Nawfia

OKOYE CHIDIUTO

Comprehensive Secondary School, Nawfia

EZEANYA PRECIOUS

St. Monica’s College

SUB QUALIFIERS

CONTESTANTS WHO DID WELL IN PRESENTATION BUT POORLY IN VOTES AND THOSE WHO DID WELL IN VOTES BUT POORLY IN PRESENTATION

AKUNNA OSAYI

DUAM MONTESSORI, AWKA

NWEKE LOTACHUKWU THEOPHILUS

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

AGBO HYGINUS

Christ The King College, Onitsha

OFORKANSI KELVIN

St. Michael’s Modern Comprehensive School, Nimo

MBAM EKWUTOSI O.

Community Secondary School, Isuofia

OKECHUKWU STANLEY

Community Secondary School, Isuofia

ONYEMALU LUCY CHIDUBEM

St. Monica’s College, Ogbunike

EZEH CHARLES CHINEDU

Handmaid Infant Jesus Nursery And Basic School, Awka

OKONKWO CHIJINDU

Government Technical College, Umunze

Subscribe Newsletter

Hurry Up!

Nominate Ur Icons

Please, Don’t miss this opportunity.

@2021 Educational Icons Award, Nigeria. All Rights Reserved.

Form is out for 2021-2022 Educational Icons Award Nigeria Essay, Art and Singing competition.

Form is N1000 Only.

Batch A candidate form sales will close by July 24. 2021.

For More Info, Call : 07035810100